Çelik Konstruksiyon Sistemleri

Çelik Konstruksiyon Sistemleri

Çelik konstrüksiyon yapılar: Teknolojinin gelişmesi ile birlikte metalin işlenme durumunun artması sonucu metal sistemlerin yapılarda kullanılmasını ifade etmektedir. Çelik konstrüksiyon, bir yapı tekniğidir. Bu teknik, tamamen çerçeveye bağlı bir bina, fabrika veya herhangi bir yapının, çatı ve duvarlarını desteklemek için dikdörtgen veya kare bir ızgarada inşa edilmiş dikey çelik tekniğinin gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. Böylelikle çok katlı binaların ve gökdelenlerin yapımı çelik konstrüksiyonlar ile mümkün kılınmıştır.

Çelik konstrüksiyon yapılarda taşıyıcı sistem çelikten üretilen profiller üzerine kurmuştur. Özellikle deprem ihtimali olan bölgelerde çelik konstrüksiyon yapılar son yılların en çok tercih edilen ürünleri arasındadır. Çelik konstrüksiyon yapılar sadece evlerle sınırlı kalmayarak fabrika binalarında, spor tesislerinde, atölyelerde ve depo alanlarında özellikle yüksek tavanlı alanların yapımında kullanılmaktadır.

Çelik konstrüksiyon da bir çeşit prefabrikasyon yöntemidir. İnşa edilecek yapının ihtiyaçlarına göre önceden hazırlanan çelik konstrüksiyon iskeleti, yapıyı oluşturacak şekilde monte edilir. Bu da inşaat sürecini hızlandırır ve yapının dayanıklı ve sağlam şekilde inşa edilmesine olanak tanır.